Бойовий шлях Армії УНР: командири, військові підрозділи, ключові операції

Український інститут національної пам’яті спільно з освітньою платформою «Експертний Корпус» підготував серію відеолекцій з військової історії України 1917-1921 років під назвою «Бойовий шлях Армії УНР: командири, військові підрозділи, ключові операції».

Тривалість цих відеороликів коливається у межах 30 хвилин – це дещо менше, ніж академічна лекція, проте саме завдяки короткій тривалості, а, головне, компактному викладу інформації, графіці, архівним світлинам та відеохронікам - цей відеопроєкт може зручно замінити чи доповнити лекції з воєнної історії для військових. 

«Задовго до початку роботи над цим проєктом, ми проводили лекції з воєнної історії українського війська ХХ століття для військовослужбовців кількох частин. У процесі цієї роботи стало зрозуміло, що у виховних структур військових частин є колосальний дефіцит інструментів для інформування особового складу про різні періоди нашої воєнної історії. 

Останні роки відбувається активне очищення армії від радянських міфів та «спільних» з росіянами аспектів воєнних традицій. Але ми усвідомлювали, що почасти військовим не вистачає наративів і контенту про ті історичні події та постаті, які заступають на місце чужих і ворожих історичних та ідеологічних конструктів і персонажів. Тому ми створили цикл лекцій з історії Армії УНР, оскільки цей період є одним із найменш проговорених у війську. Це готовий самодостатній інструмент для офіцерів морально-психологічного забезпечення, який дає глядачу базове уявлення про створення та бойовий шлях Армії, традиції якої зараз відновлюються в Збройних Силах України». – розповідає ведучий і автор проєкту, ветеран російсько-української війни, офіцер резерву ЗСУ Роман Кулик.

Три серії відеолекцій можна завантажити у відльному доступі з файлообмінника. Вони мають назви: 

Структура і формації Армії УНР

Ключові військові операції Армії УНР

Видатні командири Армії УНР

«Особливість цього відеоконтенту полягає в тому, що його цільова аудиторія – військові. Саме тому обрана тематика близька для них – у відео йдеться про столітні традиції формування українського війська, цікаві деталі військових операцій, особливості ведення тактики часів Української революції 1917-1921 років. Відеолекції для військових покликані також змити комуністичні маркери щодо мілітарної історії України», – коментує авторка проєкту, співробітниця Українського інституту національної пам’яті Ганна Байкєніч.

«Коли ми розпочинали роботу над відео, то постало питання, кого брати на роль спікера: історика, актора, відеоблогера? Але так як це лекції для військових, ми вирішили, що найбільш переконливим у цій ролі буде той, хто має військовий досвід. Тож спікером став ветеран російсько-української війни, офіцер резерву ЗСУ Роман Кулик», – деталізує координаторка проєктів освітньої платформи «Експертний Корпус», авторка проєкту Тетяна Швидченко.

Над проєктом працювали:

Методичний супровід – Ганна Байкєніч, Олена Охрімчук;

Наукові консультанти – Павло Подобєд, Владислав Куценко, Іван Гоменюк, Андрій Руккас, Максим Ющенко, Максим Майоров, Михайло Ковальчук;

Спікер – Роман Кулик;

Сценарій – Роман Кулик, Тетяна Швидченко, Андрій Руккас;

Режисери-оператори – Анастасія Швайко, Микола Швидченко;

Графіка – Микола Швидченко.

Закадрові голоси – Дмитро Савченко, Святослав Бойко.

Довідка:

Відеолекції «Бойовий шлях Армії УНР: командири, військові підрозділи, ключові операції» – це спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті та ГО «Експертний Корпус», який присвячений Армії Української Народної Республіки. 

У трьох відеолекціях показано процес її створення, епізоди становлення, визначні кампанії, операції та бої, легендарних командирів і той масштабний спадок, який Армія УНР залишила Збройним Силам відродженої України.

Сто років тому закладалися основи української держави та національної армії. Сучасні Збройні сили України – прямий спадкоємець мілітарних традицій багатьох поколінь борців за українську державність.

Перша презентація відеолекцій для усіх охочих відбулася у День захисника України, 14 жовтня 2019 року, у рамках заходів Інституту під назвою «День захисника України. 1000 років нашому війську».