Презентація проєкту реконструкції Архіву національної пам'яті

Презентація проєкту реконструкції Архіву національної пам'яті

Цієї п'ятниці, 17 липня, о 9:00, запрошуємо на публічну презентацію проєкту реконструкції приміщення Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам'яті (ГДА УІНП або Архіву національної пам'яті), який має стати одним із найсучасніших у світі архівів і міститиме справи репресивних органів колишнього СРСР.

Презентація відбудеться у Києві, на вулиці Пухівській, 7 (Деснянський район, Троєщина).

Саме тут, за стабільного фінансування, вже через два роки будуть зібрані близько 4 млн справ з архівів Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, органів прокуратури, судів тощо. Це буде найбільший архів на території України та серед аналогічних архівів країн Центральної та Східної Європи.

Серед мільйонів документів архіву, зокрема, будуть слідчі справи на репресованих, справи особового складу КҐБ, радянської міліції, оперативні справи на громадян та іноземців та ін. Усе це буде у вільному доступі для громадян, які шукають інформацію про репресованих родичів, істориків, журналістів, дослідників.

Під час події директор Архіву національної пам`яті Ігор Кулик представить проєкт реконструкції будівлі архіву, за допомогою стендів покаже візуалізацію приміщень та проведе екскурсію, на якій розповість про ідею та мету створення єдиного в Україні Архіву національної пам’яті.

Участь у презентації також візьмуть:

  • Олександр Ткаченко — міністр культури та інформаційної політики України
  • Антон Дробович — голова Українського інституту національної пам'яті
  • Анатолій Хромов — голова Державної архівної служби України
  • Василь Овсієнко  — громадський діяч, політв'язень, історик дисидентського руху, співробітник Харківської правозахисної групи
  • Андрій Когут — директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України

Очікується участь у презентації народних депутатів, істориків, архівістів, музейників, будівельників, представників культурних інституцій. 

Для участі в заході просимо зареєструватися за посиланням: https://bit.ly/2Oln1Nr. Реєстрація завершується в четвер, 16 липня, о 12:00. Усі зареєстровані на захід працівники ЗМІ повинні мати з собою прескарти або паспорти.

У день презентації прохід ЗМІ на територію архіву почнеться з 8:30. Просимо вас прибути на місце події з 8:30 до 8:50, адже о 9:00 почнуться виступи спікерів та сама презентація проєкту реконструкції.

З усіх організаційних та інформаційних питань звертайтеся до комунікаційниці Архіву національної пам'яті Дарини Рогачук за телефоном 063 598 26 00 або ел. поштою darinarogachuk@gmail.com.

Подія у фейсбуці: https://bit.ly/3j0lhrf 

Враховуючи ситуацію з епідемією коронавірусу, просимо обов'язково дотримуватися всіх протиепідемічних норм:

  • мати з собою засіб індивідуального захисту (респіратор або захисну маску), що закривають ніс та рот;
  • мати з собою документ, що посвідчує особу (прескарту або паспорт).

Організатори заходу забезпечать антисептики та вимірювання температури.

Інформаційна довідка:

Галузевий державний архів Українського інституту національної пам`яті створений у червні 2019 року на виконання Закону України “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”. 

Завдання архіву – збереження архівних документів репресивних органів та забезпечення права на доступ до цієї інформації.

У червні 2019 року уряд передав інституції частину будівлі Національного банку України на вул. Пухівській, 7 у Києві площею 11 000 кв. м. За пів року Архів національної пам`яті отримав позитивний експертний звіт на вже розроблену проєктну документацію і був готовий почати реконструкцію приміщення. Однак наразі через ухвалення Верховною Радою змін до державного бюджету на 2020 рік, в ГДА УІНП вилучили всі кошти на реконструкцію приміщень в сумі 57,6 млн грн. Тож на певний час реконструкція будівлі Архіву національної пам`яті поставлена на паузу.

У червні 2020 року Український інститут національної пам'яті звернувся до головного розпорядника коштів Міністерства культури та інформаційної політики України з проханням посприяти у наданні фінансової підтримки ГДА УІНП, необхідної для початку будівельних робіт.

З травня 2020 року при ГДА УІНП функціонує Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих. Центр безкоштовно надає консультації тим, хто хоче дізнатися про долю репресованих у 1917-1991 роках, допомагає написати звернення в архіви. Завданням сервісу є  розвінчати міф, що архіви – це складні бюрократичні інституції, зробити архівні документи доступнішими та цікавішими як для пересічних громадян, так і для істориків, журналістів і всіх, хто хоче знати більше про комуністичний та нацистський тоталітарні режими.