Жертв політичних репресій вшанують у Биківні

Жертв політичних репресій вшанують у Биківні

16 травня, у День пам’яті жертв політичних репресій, запрошуємо вшанувати убитих комуністичним тоталітарним режимом на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», що розташований на Броварському проспекті у Дніпровському районі Києва. Заходи організовують НІМЗ «Биківнянські могили» та Український інститут національної пам’яті.

У зв’язку з карантинними обмеженнями, спрямованими на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID_19, заходи у День пам`яті жертв політичних репресій-2021 відбудуться у зміненому форматі.

Вхід на територію Заповідника буде відкрито для відвідувачів за умов наявності засобів індивідуального захисту та дотримання соціальної дистанції.

О 12:00 розпочнеться молитва за невинно убієнними.

Також усі охочі можуть ознайомитись із фотодокументальною виставкою про репресованих театральних діячів «Імена, викреслені з афіш», яка експонується при вході у Заповідник. Окрім того, можна буде прослухати оглядову екскурсію «Биківня – територія пам’яті». Екскурсійний супровід забезпечують співробітники Заповідника.

Кияни та гості столиці, котрі  бажають дістатись до Биківнянських могил, мають змогу скористатись безкоштовним автобусом, який курсуватиме 16 травня з 11:00 до 15:00:

  • від станції метро Лісова до Заповідника (вихід із метро до голови поїзду на зупинку маршрутних таксі в напрямку м. Бровари);
  • по території Заповідника.

Просимо відвідувачів поставитись із розумінням до заходів безпеки та не нехтувати вимогами й власним здоров’ям!

Контактний телефон: (044) 253-03-55.

Довідково: День пам’яті жертв політичних репресій відзначається щороку в третю неділю травня, відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937 – 1938 років».

Биківнянське поховання жертв сталінських репресій належить до найбільших на території України. Таємна спецділянка НКВС УРСР у Биківні почала офіційно відлік своєї діяльності навесні 1937 року. 20 березня цього року Президія Київської міської ради ухвалила рішення про відмежування земельної ділянки «для спецпотреб» у 19, 20 кварталах Биківнянського лісу. Упродовж 1937-1941 років вантажівки майже щоночі привозили тіла розстріляних у київських в’язницях НКВС для таємного поховання у Биківнянському лісі. Кількість похованих в Биківнянському лісі остаточно не встановлена, на думку істориків, вона може ставити від 20 до 100 тисяч осіб. За даними, опрацьованими співробітниками Галузевого державного архіву СБУ та Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», на сьогодні встановлені прізвища понад 18,5 тисяч осіб, похованих в Биківня, але наукові пошуки тривають. Найбільше число розстрілів припадає на 19 травня 1938 року – за рішенням трійки при Київському управлінні НКВС за цю ніч розстріляли 563 людини.

Серед похованих у Биківні – художники Михайло Бойчук, Василь Седляр, Софія Налепинська, Микола Івасюк, Микола Касперович, Іван Падалка, письменники Майк Йогансен, Михайль Семенко, Вероніка Черняхівська, Мирослава Сопілка, Іван Маловічко, Яків Водяний, Юрій Вухналь, Яків Савченко, Степан Бен, науковці Олександр Асаткін, Гнат Ручко, Петро Супруненко, Юрій Ткаченко, Іван Миронівський, Олександр Пучківський, Володимир Білий, актори й режисери Борис Дробинський, Януарій Бортник, Сергій Каргальський, Кирило Гетьман, Йосип Їжакевич, музейники Федір Козубовський, Неоніла Заглада, Лідія Шульгіна, Трохим Тесля, церковні діячі – Василь Липківський, Юхим Калішевський, Марко Грушевський, Юрій Міхновський.