3 травня, в Одесі відбулося урочисте відкриття оновленого Центру польської культури.
Одним з найважливіших моментів церемонії стало урочисте посвячення нового Польського Дому, яке здійснили священики різних Церков. Співробітниця Першого міжрегіонального територіального відділу УІНП Уляна Громович долучилася до урочистого відкриття. У заході також взяли участь представники Асоціації поляків у Миколаєві, представники національних меншин, духовенство, військові, культурні діячі.
5 травня, до 125-річчя з дня народження письменника та публіциста Юрія Липи, в Одесі відбулась вулична акція «Міськсад. Просвіта 2.0».
На заході презентовали виставку портретів видатних українців, які жили й творили в Одесі: Іван Липа, Юрій Липа, Сергій Шелухін, Андрій Ніковський, Михайло Комаров, Маргарита Комарова-Сидоренко.
Ця мистецька ініціатива показала сучасне візуальне прочитання образів цих видатних діячів. Кожен портрет, виконаний у новому стилі, став своєрідним мостом між минулим і сьогоденням. Під час заходу відбулися виступи, історичні довідки, поезія й музика.
«Ці імена – це не просто сторінки історії, це – фундамент нашої національної свідомості, джерело натхнення та приклад для сучасників», - зазначила під час відкриття виставки співробітниця Першого міжрегіонального територіального відділу УІНП Уляна Громович, представниця Українського інституту національної пам'яті.
В Одесі, 8 травня 2025 року провели вечір пам’яті, присвячений герою України, майору Віталію Блажку.
Віталій Блажко - доброволець снайперського підрозділу бригади «Азов». 2019 року отримав поранення на Світлодарській дузі, втратив стопи обох ніг, але повернувся в стрій на протезах. Попри важкі поранення, він двічі відмовився від евакуації з окупованого міста. 8 травня 2022 року Віталій загинув на Азовсталі. В Одесі в честь Героя України Віталія Блажка є вулиця, узвіз та меморіальна дошка.
У заході також взяли участь побратими та батьки Віталія, керівник ГО «Історія. Культура. Демократія» Артем Карташов, представниця Першого міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті Уляна Громович, заступник голови Veterans HUB ODESA Микола Сторожук, керівниця ГО «Родина Янголів Світла» Анжела Любчак, військовослужбовці 11 бригади імені Михайла Грушевського Національної гвардії України, курсанти Одеського державного університету внутрішніх справ, шкільні вчителі та небайдужі громадяни.
Напередодні 8 травня, з нагоди Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у роки Другої світової війни, в Одеському державному університеті внутрішніх справ відбувся тематичний просвітницький захід. Участь у ньому взяли понад 100 осіб – курсанти, студенти, науково-педагогічні працівники та співробітники університету.
Почесною гостею заходу стала представниця Першого міжрегіонального територіального відділу Українського інституту національної пам’яті Уляна Громович, яка поділилася історичними знаннями та роздумами про події Другої світової війни, наголосила на важливості збереження національної пам’яті та переосмислення трагічних уроків минулого в сучасному контексті війни за незалежність України.
Учасники заходу мали змогу обговорити питання історичної правди, впливу тоталітарних режимів на долі народів, а також роль українців у здобутті перемоги над нацизмом.
7 травня, Перший міжрегіональний територіальний відділ УІНП взяв участь в нагородженні студентів-істориків.
В Одеському національному університету імені І. І. Мечникова підбили підсумки щорічного конкурсу студентських наукових робіт з історії України.
Конкурс традиційно проводить кафедра історії України та спеціальних історичних дисциплін за підтримки Українського інституту національної пам'яті, Чорноморського гайдамацького з’єднання, Veterans HUB ОDESA та Профспілкового комітету студентів та аспірантів.
«Сьогодні ми зібралися, щоб відзначити талановиту та наполегливу молодь, яка присвячує свій час і енергію глибокому вивченню історії. Кожна з представлених праць – це крок до глибшого розуміння складних і часто суперечливих сторінок нашої історії. Бажаю подальших успіхів у ваших наукових пошуках, нових відкриттів та натхнення!» - звернулась з вітальним словом до учасників конкурсу спрівбітниця УІНП Уляна Громович.
Участь взяли студенти бакалаврату та магістратури, які представили глибокі дослідження з актуальних тем української історії. Найкращі отримали сертифікати та цінні подарунки.
2 травня на факультеті історії та міжнародних відносин Донецького національного університету імені Василя Стуса відбулась VII Міжнародна наукова конференція студентів і молодих вчених «Травневі студії 2025: історія, археологія та міжнародні відносини в умовах війни». Територіальне представництво Українського інституту національної пам'яті у Вінниці виступило співорганізатором конференції.
До редколегії надійшло понад 80 статей доповідачів, до обговорення їх виступів приєдналося понад 100 учасників. З вітальними словами до учасників звернулися ректор Донецького національного університету імені Василя Стуса Ілля Хаджинов, декан факультету історії та міжнародних відносин Юрій Теміров, головний спеціаліст Першого міжрегіонального територіального відділу УІНП Олексій Серветнік, професор Академії Економічної Освіти Молдови (Academia de Studii Economice din Moldova), президент асоціації «ASEM Seniors» Думітру Тодорой.
7 травня, у рамках робочого візиту до міста Хмільника Хмільницького району Вінницької області співробітник Інституту Олексій Серветнік провів низку зустрічей з партнерами УІНП.
Зокрема робочі зустрічі відбулись з начальником Управління освіти, молоді та спорту Хмільницької міської ради Віталієм Оліхом, начальником відділу молоді та спорту Управління освіти, молоді та спорту Хмільницької міської ради Віталієм Пачевським, провідною спеціалісткою відділу молоді та спорту Управління освіти, молоді та спорту Хмільницької міської ради Альоною Панасюк. На зустрічах обговорювались напрями співпраці протягом поточного року, зокрема, із національно-патріотичного виховання молоді громади.
Під час візиту до ліцею №4 Хмільника зазнайомилися та засвідчили готовність до співпраці з директоркою ліцею Оленою Дручинською та заступницею директора Галиною Терентьєвою. також Олексій Серветнік провів інформаційно-просвітницьку бесіду для старшокласників присвячену міфам Другої світової війни, зауваживши на внеску українців у перемогу цій війні. В межах бесіди продемонстрував ролики з циклу «Війна і міф».
Також, Олексій Серветнік відвідав Історичний музей міста Хмільника, де ознайомився з експозицією музею від директорки Наталії Пацанівської та наукової співробітниці Віти Гейко. Для колег та партнерів презентовали видання Українського інституту національної пам'яті.
8 травня, співробітник Першого міжрегіонального територіального відділу Українського інституту національної пам'яті Олексій Серветнік взяв участь в урочистих заходах до Дня пам'яті та перемоги над нацизмом у другій світовій війні 1939-1945 рр. на Меморіалі борців з нацизмом у місті Вінниці, того ж дня співробітник Інституту провів інформаційно-просвітницьку бесіду «Друга світова війна: міфи та маніпуляції» для ліцеїстів, студентів, молоді міста Вінниці.
Пам’ять про Другу світову війну у РФ поступово перетворилася на потужний квазірелігійний культ. У сучасній Росії міфи про Другу світову війну, а точніше «Велику вітчизняну», продовжують залишатися осердям ідентичності, а комеморативні практики, часто просякнуті профанацією та гротеском, отримали назву «побєдобєсіє».
Однак російська пропаганда активно культивує міфи про Другу світову війну не лише всередині власної країни та серед держав, які колись були частиною СРСР, а й намагається маніпулювати громадською думкою в Європі та цілому світі. Держава-агресор використовує перемогу в Другій світовій війні і свою нібито «виключну роль» в ній як індульгенцією на вчинення масових злочинів в Україні – проти військовополонених і цивільних.
Захід проведено у партнерстві з Вінницьким обласним молодіжним центром «Квадрат».
15-16 травня Український інститут національної пам’яті спільно з Департаментом освіти Вінницької міської ради організували і провели тренінг “Генератор ідей: навчання історії через дослідження” для вчителів історії, громадянської освіти, заступників директорів із виховної роботи і керівників музеїв закладів загальної середньої освіти Вінниці.
Під час заходу освітяни мали можливість покращити теоретичні знання про дослідницький метод у вивченні історії, сучасну російсько-українську війну - війну за Незалежність України, Українську революцію, усноісторичне інтерв’ювання, а також розвинути прикладні уміння, навички і компетентності щодо організації освітнього та виховного процесу на основі дослідницького методу; подолання російської імперської та комуністичної історичної спадщини; популяризації та переосмислення історії України.
Спікерами виступили співробітники Інституту Олена Охрімчук, Ганна Байкєніч, Тетяна Привалко, Олексій Серветнік.