Усна історія російсько-української війни

В Українському інституті національної пам’яті з 2015 року діє проєкт «Усна історія АТО / російсько-української війни». Метою проєкту є збір, опрацювання та оприлюднення усних свідчень учасників та очевидців російсько-української війни. Колекція зібраних свідчень станом на початок 2024 року складається зі 284 інтерв’ю, вони записані працівниками Інституту або ж прийняті на зберігання від інших установ та приватних дослідників. Переважно інтерв’ю зафіксовані у відеоформаті. До опитування були залучені різні категорії учасників та очевидців: військові, їхні родичі, медики, волонтери, капелани, вимушені переселенці.

Інститутом напрацьовано методичні рекомендації та програма усноісторичного інтерв’ювання учасників та свідків російсько-української війни. Спираючись на досвід реалізації проєкту, до них вносяться зміни та доповнення.

У реалізації проєкту Інститут співпрацює з державними установами, громадськими організаціями, науковцями, журналістами, волонтерами. У результаті цієї співпраці видана низка книг, які є у вільному доступі для завантаження.

Разом із Запорізьким національним університетом та Запорізькою обласною державною адміністрацією підготовлено видавничу серію «Усна історія російсько-української війни». Вийшло п’ять випусків цієї серії. У першому-третьому випусках представлено розповіді бійців 79-ї та 55-ї бригад Збройних сил України, військовослужбовців Національної гвардії України, представників запорізької Служби з надзвичайних ситуацій, волонтерів, переселенців. Четвертий випуск — тематичний і містить спогади військовослужбовців, які воювали у складі українських добровольчих формувань. Через їхні розповіді розкриваються обставини виникнення батальйонів «Донбас», «Айдар», полку «Азов», Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», батальйонів територіальної оборони. У п’ятому випуску наведено результати опитувань, проведених наприкінці 2016 — на початку 2017 років серед учасників війни та волонтерів, мешканців міста Енергодар.

Лінк на випуск 

Лінк на випуск 2

Лінк на випуск 3

Лікн на випуск 4

Посилання на випуск 5

У 2018 році в рамках проєкту підготовлено збірник спогадів «Дівчата зрізають коси», в якому містяться спогади 25 жінок-військових, які брали участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрілкині, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки та ін.

У спогадах йдеться про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.

Лінк на книгу

У 2019 році видано книгу «Капелани. На службі Богу і Україні», в якій йдеться про особливості капеланського служіння на фронті під час протидії російській агресії, а також інституційне становлення капеланства у війську. До видання увійшли спогади 13 капеланів Православної Церкви України, трьох військових священників Української греко-католицької церкви, трьох капеланів-протестантів, двох представників Римо-католицької церкви, одного служителя мусульманської релігійної громади «Милість» та одного служителя єврейської месіанської громади в Житомирі. Серед оповідачів є дві жінки-капеланки.

Четверо героїв книги – Юрій Казміренко, Іван Ісайович, Василь Хіміч, Павло Гончарук – є лауреатами міжнародної відзнаки імені отця Омеляна Ковча, видатного українського гуманіста, військового капелана, священномученика Української греко-католицької церкви, пам’яті якого присвячене видання.

Спогади були записані з травня 2018 до червня 2019 року в межах проєкту Українського інституту національної пам’яті «Усна історія АТО». Загалом у проєкті взяли участь 35 військових капеланів, кожен з яких розповів власну історію служіння в цій неоголошеній війні.

Посилання на книгу