Майдан: усна історія

«Майдан: усна історія» – проект Українського інституту національної пам’яті, що стартував наприкінці лютого 2014 року по завершенню Революції Гідності з метою зібрати відео та аудіосвідчення про події, що відбувалися в Україні взимку 2013–2014 років.

Перші 143 спогади про події Революції Гідності у рамках проекту було записано в березні-квітні 2014 року безпосередньо на Майдані переважно в аудіоформаті. З літа 2014 року співробітники Інституту розпочали записи на відеокамеру. Тим, що найбільше вразило і запам’яталося, мали змогу поділитися люди різного віку, професій та суспільних верств з усіх регіонів України. На кінець 2018 року в рамках проекту зібрано понад 1200 інтерв’ю.

В 2015 році в рамках проекту було започатковано серію друкованих видань. Першою побачила світ книжка «Майдан від першої особи. 45 історій Революції Гідності», в якій представлено спогади очевидців та учасників подій із різних кіл протестного середовища з метою представити структуру Майдану та масштаби його самоорганізації.

Лінк на книгу

 

Другу збірку – «Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах» – склали спогади митців, більшість із яких не лише брали безпосередню активну участь у подіях Революції Гідності, а й фіксували все, що відбувалося, у своїх мистецьких творах та проектах. Видання побачило світ в 2016 році.

Лінк на книгу

 

У березні 2015 р. в рамках проекту «Майдан: усна історія» було розпочато збір записів про події Революції Гідності в областях. До проекту долучилися місцеві науковці, викладачі, музейники та архівні працівники, які мали досвід усноісторичного інтерв’ювання.

Як результат було записано 415 інтерв’ю (відео- або аудіо) в 22-х обласних центрах та 5 містах – Дрогобич, Теребовля, Умань, Кривий Ріг, Бердичів. Спогади про події, що відбувалися в Криму та на окупованих територія Луганської та Донецької областей, було записано безпосередньо в Інституті.

На основі цих записів було сформовано третій випуск серії: «Майдан від першої особи. Регіональний вимір». Він складається з двох частин. Перша частина, що включає регіони в алфавітному порядку від Автономної Республіки Крим до Луганської області, побачила світ у 2017 році, а другу, що включила розділи від Львівської до Чернігівської областей, було презентовано 21 листопада 2018 року до п’ятої річниці Революції Гідності.

Лінк на книгу

 

Лінк на книгу

 

Проект «Майдан: усна історія» Інститут реалізує у тісній співпраці з громадськими організаціями, навчальними закладами та окремими дослідниками, які збирають свідчення про події зими 2013–2014 років.

Ці записи стануть основою онлайн-архіву і джерельною базою для істориків, режисерів-документалістів, соціологів, психологів, інших дослідників. Їх також буде використано в експозиції Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності.

Наразі Інститут продовжує роботу над створенням архіву усної історії, до якого увійдуть зібрані в рамках проекту спогади.


 

 

Також на базі спогадів, записаних у рамках проекту «Майдан: усна історія», до другої річниці Революції Гідності було реалізовано спільний проект Українського інституту національної пам’яті та Першого каналу Українського радіо. Результатом проекту став цикл радіопередач «Майдан: усна історія» на «Першому каналі» Українського радіо в рамках програми «Український вимір» з ведучим Романом Колядою.

Старт проекту відбувся у листопаді 2015 р. Протягом 3-х місяців відбулася низка передач, які можна послухати за посиланнями, що наводяться:

23 листопада 2013 – вступна програма до циклу передач «Майдан: усна історія»

Володимир В’ятрович, історик, громадський діяч, Голова Українського інституту національної пам’яті. Брав активну участь у подіях Революції гідності, зокрема виступаючи одним із координаторів Громадського сектора Євромайдану.

30 листопада 2015 – Студенти на Майдані

Тарас Бойків, під час Майдану навчався у Національному технічному університеті «Київський політехнічний інститут». Участь у Майдані почав із 24 листопада 2013 р. Входив від КПІ до Студентської координаційної ради, яку склали по двоє представників від основних вишів. Займався залученням студентів до Майдану, студентських страйків. Брав участь у підготовці промови від студентів, виголошеної 29 листопада увечері, в якій йшлося про згортання студентського протесту.

7 грудня 2015 – Правозахист на Майдані

Артем Ясиновський, адвокат. На Майдані надавав адвокатську допомогу постраждалим від розгону студентам, учасникам Автомайдану. Входить до групи «30 листопада», яка і до сьогодні здійснює правову підтримку постраждалим від розгону 30 листопада 2013 р., також здійснює адвокатську допомогу бійцям добровольчих батальйонів.

21 грудня 2015 р. – Підприємці на Майдані

Сергій Пітік, народився у Хабаровську, з 1994 р. живе у Києві, керуючий партнер у бізнесі. З 23 листопада 2013 року почав допомагати протестувальникам під стелою (продуктами, одягом…). Організував кухню, яка була на Майдані в ніч розгону 30 листопада. Входить до групи «30 листопада». Брав участь в Автомайдані та Автодозорі.

28 грудня 2015 р. – Меморіалізація Майдану

Тетяна Ковтунович, завідувач сектору обліку та збереження усних джерел УІНП, координатор проекту «Майдан: усна історія».

4 січня 2016 – Церква на Майдані

о. Микола Мишовський, мешкає у Вінниці, священик Римо-католицької церкви, редактор католицького часопису «Кредо». На Майдані брав участь у молитвах на сцені («Нічна варта»), вів перемовини з правоохоронцями.

11 січня 2016 – Мистецький Майдан

Андрій Єрмоленко, художник та дизайнер. Участь у Майдані брав із 22 листопада 2013 року. Входив до «Мистецького Барбакану», картини якого були поставлені на Майдані наприкінці грудня. Створив нашивки для сотень Самооборони Майдану та українських вояків (зокрема «Укроп»).

25 січня 2016 – «Правий сектор» на Майдані

Андрій Бондаренко, юрист, громадський діяч. З 1994 р. в активній громадсько-політичній роботі. Брав участь у створенні вільних профспілок, тоді ж став стрільцем УНА-УНСО. Один з ініціаторів громадянської кампанії «Пора», яка брала активну участь у Помаранчевій революції. На Майдан 2013 р. вийшов 21 листопада. Долучався до акцій Автомайдану. Входив до центрального проводу національно-визвольного руху «Правий сектор».

1 лютого 2016 – Волонтеріат Майдану

Тетяна Моцак, еколог, журналістка. Брала участь у Майдані від самого початку. Під час Майдану була студенткою КПІ, членом громадянського руху «Відсіч», який виступає за ненасильницькі методи спротиву. Займалася роздачою листівок, допомагала із розселенням та забезпеченням майданівців необхідним. Входила до волонтерської організації «Молодіжно-інформаційна спільнота «Сіль». Працювала у прес-центрі Майдану, передаючи через свою спільноту новини про події і потреби Майдану.

8 лютого 2016 – Політики і Майдан

Юрій Дерев’янко, економіст, народний депутат України, позафракційний, член комітету з питань запобігання та протидії корупції Верховної Ради України, член Ради партії «Воля», засновник «Всеукраїнського благодійного фонду Юрія Дерев’янка». Участь у Майдані розпочав 22 листопада 2013 року. Неодноразово допомагав витягувати майданівців із міліції. Був співавтором постанови про припинення вогню. Один з ініціаторів Реанімаційного пакету реформ. Хоча він політик, але упродовж усього протесту брав активну участь у діяльності Громадського сектора Євромайдану.

15 лютого 2016 – Логістика на Майдані

Дубічева Олександра, маркетолог. Після побиття студентів готувала і привозила їжу на Михайлівську площу, зразу ж зайнялася поширенням інформації про потреби протестувальників. У грудні організовувала закупівлю та доставку дров на Майдан, забезпечувала постачання на замовлення за потребами. А в лютому почала займатися забезпеченням ліками та медобладнанням, організовувала медичну допомогу тяжкопораненим, також допомагала витягувати людей із міліцейських відділків.

22 лютого 2016 - Самооборона Майдану

Роман Орищенко, голова виконкому Самооборони Майдану.

 


 

 

На основі записаних інтерв’ю реалізовано спільний проект ТСН.ua і Українського інституту національної пам’яті: Невідомий Майдан: Революція Гідності в історіях очевидців

 


 

 

На базі спогадів, записаних у рамках проекту «Майдан: усна історія», підготовлено низку публікацій, розміщених на інтернет-ресурсах:

 

"Майдан: усна історія". Про події на Грушевського

 

"Майдан: усна історія". 18-20 лютого. Уривки зі спогадів

 

"Майдан: усна історія". Розмова з Любомиром Гузаром

 

"Майдан: усна історія". Розмова з Мирославом Поповичем.

 

Майдан. Початок. Спогади учасників Революції гідності

 

Майдан: радикалізація протесту

 

Майдан: кривава розв’язка. Події Революції Гідності у свідченнях учасників

 

Яким був Новий рік на Майдані

 

Майдан і незалежність: спогади учасників Революції Гідності

 

«Митці на барикадах: Розпач і Гнів на Михайлівській»

 

Крим. Анексія. Початок.

 

Запорізький Майдан: січневе протистояння

 

18-20 лютого: як реагували в регіонах