Тест: «Микола Міхновський і самостійна Україна. До 150-річчя від дня народження ідеолога самостійництва»

Тест: «Микола Міхновський і самостійна Україна. До 150-річчя від дня народження ідеолога самостійництва»

 

«Біографія Міхновського – це історія ідей, які випереджали свій час на кілька десятиліть. Історія, яка змінює наше уявлення про приреченість українців у ХХ столітті». Так відгукнувся про ідеолога українського самостійництва історик  Михайло Галущак.

Нащадок давнього козацького роду, Микола Міхновський і справді видавався сучасникам надто радикальним і категоричним. Його брошура «Самостійна Україна» та «10 заповідей Української народної партії» викликали величезний резонанс: їх обговорювали, критикували, обурювалися і заперечували. Утім, життя показало, що Міхновський таки мав рацію, коли стверджував, що майбутнє України залежить від двох чинників: державної самостійності і сильної армії.

Він пішов із життя, усіма відкинутий і забутий. Але хто зна, якою була б історія України, якби тоді вона прийняла б концепт Міхновського?

Ми ж пропонуємо вам перевірити, наскільки добре ви знаєте про життя Миколи Міхновського та його ідеї.

1

Батько Міхновського, священник Церкви Всіх Святих у селі Турівка Прилуцького повіту Полтавської губернії отець Іван, був українофілом, що в ті часи вважалося неабиякою крамолою. У чому це проявлялося?

2

Турівським поміщиком був відомий український історик, етнограф, фольклорист, поет і композитор, друг Тараса Шевченка, якому той присвятив свій вірш «Бандуристе, орле сизий». Як його звали?

3

До якої нелегальної політичної організації належав студент університету Святого Володимира Микола Міхновський?

4

У Харкові, куди Микола Міхновський переїхав у 1899 році, він став досить успішним адвокатом. У 1907 році виграв справу під назвою «Лубенська республіка», врятувавши від суворого вироку Володимира Шемета і ще 56 учасників справи. Також він часто виступав на захист простих селян, учасників аграрних заворушень, за що одержав прізвисько

5

Програмним документом якої партії стала брошура Миколи Міхновського «Самостійна Україна»?

6

У 1900 році РУП голосно заявила про себе відкритим листом до тодішнього міністра внутрішніх справ Сипягіна з приводу заборони уряду розмістити напис українською мовою на пам'ятнику. Що це був за пам’ятник?

7

Микола Міхновський був ідеологом бойової організації, яка мала на меті очолити загальноукраїнське повстання проти російської імперії. Як вона називалася?

8

У ніч на 1 листопада 1904 року в Харкові члени цієї організації підірвали пам’ятник, споруджений на честь 250-річчя «приєднання Малоросії». «Не несіть… до нас своєї культури огнем і мечем, бо вже прокидається Україна до бою! Ви скуштуєте на своїй шкурі нагая і шаблі нових гонтів і залізняків!», – йшлося у поширеній прокламації, автором якої називають Міхновського. Що це був за пам’ятник?

9

«Одна, єдина, неподільна, від Карпат аж до Кавказу самостійна, вільна, демократична Україна – республіка робочих людей». З якого твору Миколи Міхновського ці рядки?

10

Серед засновників якої газети, до речі – першої україномовної на Наддніпрянщині, був Микола Міхновський?

11

На початку Української революції 1917–1921 років Микола Міхновський послідовно відстоював ідею формування власних збройних сил. До організації якого військового підрозділу він долучився?

12

Спроби Міхновського організувати національний рух у тому числі й серед військових наштовхнулись на нерозуміння з боку Центральної Ради. Що зробили з Міхновським, щоб усунути з політичного поля?

13

Чим займався Микола Міхновський на Кубані в 1922–1924 роках?

14

3 травня 1924 року Миколу Міхновського знайшли повішеним у саду садиби його друга Володимира Шемета. Біля тіла була знайдена передсмертна записка, в якій, за однією з версій, були такі слова:

15

Де похований Микола Міхновський?

16

«Міхновський, Олена Пчілка, Леся Українка – великі взірці цивільної відваги. Сучасники не зносили їх власне за те, за що ми тепер влаштовуємо їм ювілеї». Кому з відомих українок належать ці слова?