ТЕСТ: Що ви знаєте про Григорія Сковороду?

ТЕСТ: Що ви знаєте про Григорія Сковороду?

3 грудня 1722 року народився український філософ, богослов та поет Григорій Сковорода. Він входить до числа найвизначніших мислителів XVIII століття, епохи Просвітництва. Був нащадком вільнолюбних козаків, навчався в Києво-Могилянській академії, п’ять років подорожував Європою. Одним із перших в Україні звернув особливу увагу на покликання людини – сродну працю і на те, що робить людину щасливою. 

Його життя оповите легендами. На теренах Російської імперії, до складу якої входила Україна, він був білою вороною. Його відстороняли від викладацтва «за гординю та вільнодумство», хотіли приручити, запросивши до Києво-Печерської лаври «окрасою і стовпом церкви», російська імператриця Єлизавета кликала до придворної капели. Сковорода ж обрав інший шлях: понад 20 років мандрував Україною, залишив у спадок десятки пісень, філософських діалогів і трактатів, казок, які актуальні й донині. 

На його могилі заповів написати фразу, яка стала крилатою: «Світ ловив мене, та не спіймав». Кажуть, Сковорода передбачив дату своєї смерті: викопав яму, одягнувся в чисте, поклав під голову книги й заснув навіки.

1

1. Григорій Сковорода був одним із найвідоміших випускників Києво-Могилянської академії. У якому віці він вступив до навчального закладу?

2

2. Завдяки яким талантам та здібностям Григорія Сковороду запросили до двору російської імператриці Єлизавети в Петербург?

3

3. У 1745 році Сковорода вирушив зі спеціальною Токайською комісією генерал-майора Федора Вишневського до Європи. Яким було завдання цієї місії?

4

4. У 1750-х роках Григорій Сковорода розпочав свою діяльність як викладач поетики. У якому навчальному закладі?

5

5. Де Сковорода написав більшу частину віршів, які увійшли до збірки «Сад божественних пісень»?

6

6. За що Сковороду звільнили з Харківського колегіуму?

7

7. Чому Сковорода інколи свої листи підписував «студент»?

8

8. На яких музичних інструментах умів грати Сковорода?

9

9. Кому належать ці рядки: «Таке убоге – та й куплю паперу аркуш. І зроблю маленьку книжечку. Хрестами і візерунками з квітками кругом листочки обведу. Та й списую Сковороду»?

10

10. В якому творі ХІХ століття використана пісня Григорія Сковороди «Всякому городу нрав і права»?

11

11. Автор пам’ятника Григорію Сковороді на Контрактовій площі хотів зобразити філософа босим, з Біблією. Але партійне керівництво відкинуло цю ідею. Тому Сковорода постав із торбинкою за плечима і в личаках. Хто автор пам’ятника?

12

12. Де можна побачити Фонтан Сковороди, який ілюструє його теорію про нерівну рівність?