1945 – народився Роман Круцик, дослідник злочинів радянського режиму

1945, 6 липня в селі Яблунів Галицького району на Івано-Франківщині в селянській родині народився Роман Круцик – майбутній дослідник масових поховань жертв комуністичних репресій в урочищі Дем’янів Лаз на Івано-Франківщині, директор Музею совєтської окупації України в Києві, очільник Київської міської організаціі Українського добровільного історико-просвітницького правозахисного благодійного товариства «Меморіал» імені Василя Стуса.

Роман Круцик на своєму робочому місці в Музеї совєтської окупації. 2012 рік. Фото: uk.wikipedia.org 

Дитинство було нелегким. «Знаєте, мені нічого не давалося задурно і легко - все було тяжко, і вчитися було тяжко, і жити було тяжко. У нас у родині було п’ятеро дітей, важко було», - зізнавався пан Роман в інтерв’ю на радіо ВВС.

З дитинства цікавився історією, але довелося обрати інший фах. «Я народився на Західній Україні, а там потрапити на історичний факультет, чи будь-який гуманітарний, пов’язаний з історією, було дуже важко для нас, місцевих. Треба для цього було їхати в Росію, або на схід України. Можна було потрапити у технічний вуз, чи медичний, але там, де була політика, там було таке дуже густе «сито», - зізнавався він у тому ж інтерв’ю. Закінчив Львівський технікум залізничного транспорту, був машиністом паровозу, об’їздив весь Радянський Союз. Уже в часи перебудови поступив на юридичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка.

Активне політичне і громадське життя почалося в 1988 році, коли Роман одним з перших вступив до щойно організованої Української Гельсинської спілки і очолив перший в Івано-Франківській області осередок товариства «Меморіал», а пізніше – і Івано-Франківську обласну організацію товариства «Меморіал». В той час він починає активно досліджувати масові поховання жертв комуністичних репресій в урочищі Дем’янів Лаз на Івано-Франківщині.

Книга Романа Кручика про трагедію Дем'янового Лазу

«Я був очевидцем того дня, коли Роман Круцик якось весною 89-го запропонував мені піти в поле і разом з Іваном Павликівським, був також історик Ігор Андрухів, і ще кілька чоловік, і вони почали розповідати й показувати місця можливих захоронень. Через кілька місяців світ довідався про страшні злочини сталінського режиму», — згадував франківський краєзнавець Володимир Ковальчук. Розповідям про ці злочини Роман Круцик присвятив книгу «Дем’янів Лаз. Геноцид Галичини».

У вересні 1989 року Роман Круцик був серед організаторів Установчого з’їзду Народного Руху України, а в 1992 році — Конґресу українських націоналістів, очолив Івано-Франківську обласну орґанізацію. У травні 1994 року його, як представника КУН, обрали народним депутатом України від Рогатинського виборчого округу. З 1999 року очолював Київську міську організацію Українського добровільного історико-просвітницького правозахисного благодійного товариства «Меморіал» імені Василя Стуса.

Був організатором багатьох наукових та меморіальних заходів в різних регіонах України та за її межами. Брав участь в гуманітарних поїздках до воюючої Ічкерії, був одним з організаторів операції з вивезення родини Джохара Дудаєва, потім довгий час опікувався родиною.

Народний депутат України Роман Круцик із чеченськими бійцями, яким із делегацією КУН привіз гуманітарну допомогу. Квітень 1995 року. Фото: Чеченський фотоархів

Роман Круцик стояв біля витоків створення Українського інституту національної пам’яті. У 2006–2007 роках він виконував обов’язки заступника голови УІНП Ігоря Юхновського. Саме тоді одними з головних напрямків діяльності УІНП стали дослідження злочинів радянського режиму, відкриття правди про Дем’янів Лаз, Биківню та інші місця масових поховань жертв режиму, відкриття архівів НКВД та інших репресивних органів, повернення із небуття імен борців за Україну.

У 2007 році з ініціативи Романа Круцика в Києві було створено  «Музей совєтської окупації України», який він і очолив. За свою сподвижницьку діяльність був нагороджений орденами «За заслуги» III і II ступенів та «Орденом Свободи».

Помер 23 грудня 2023 року. Похований в Івано-Франківську в урочищі Дем’янів Лаз.