Спільне майбутнє важливіше за конфлікти минулого. УІНП про роковини Волинської трагедії

Спільне майбутнє важливіше за конфлікти минулого. УІНП про роковини Волинської трагедії

Українці та поляки мають тривалу спільну історію сусідства та пройшли різні історичні етапи, сповнені великими спільними перемогами та трагічними періодами взаємних непорозумінь. Історія наших народів складна і неоднозначна, і саме тому вона вимагає відповідального і зваженого підходу.

Особливої уваги заслуговує тема українсько-польського протистояння в роки Другої світової війни, яка досі викликає емоції, дискусії та використовується для однобоких трактувань та політичних маніпуляцій. Проте, важливо усвідомити, що обидва народи мають моральний обов’язок не лише перед пам’яттю загиблих українців та поляків, але і перед сучасними та прийдешніми поколіннями, які повинні отримати спадок співпраці, довіри та стратегічного партнерства.

В умовах повномасштабної російської збройної агресії проти України українсько-польська єдність набуває особливого значення. Російський агресор зацікавлений у тому, щоб сіяти розбрат і знищити солідарність між нашими народами. У відповідь на це ми маємо проявляти мудрість та єдність, вести спільну історичну роботу та чітко усвідомлювати, що спільне майбутнє важливіше за конфлікти минулого. І це є найкращим фундаментом для нашого спільного європейського шляху.

Український інститут національної пам’яті  підтримує ініціативи, спрямовані на пошук, ексгумацію та гідне вшанування жертв воєн на території України та Польщі, що знаходить своє підтвердження у спільній українсько-польській експедиції в колишньому селі Пужники.

Експедиція тривала з 23 квітня по 9 травня 2025 року та містила в собі ексгумаційні й антропологічні дослідження. Наразі ведеться робота щодо планування й здійснення наступних кроків. УІНП залучений до напрацювання пропозицій української сторони щодо питань проведення подальших пошукових та ексгумаційних робіт на місцях пам’яті польського народу в Україні та українського в Польщі.

Такий підхід є загальнодержавним та відображений у офіційній позиції Міністерства закордонних справ України, яке наголошує на важливості чесного, відкритого й взаємоповажного діалогу у вивченні трагічних сторінок українсько-польської історії. Україна відкрита до фахового пошуку правди, заснованої на фактах і взаємній повазі, й закликає утримуватись від політизації болісних тем минулого. Таке ставлення — запорука збереження стратегічного партнерства та історичної пам’яті, що об’єднує, а не роз’єднує.

Детальніше про позицію України щодо трагічних сторінок в історії українсько-польських відносин можна прочитати в заяві Міністерства закордонних справ України.