УІНП відкрив вуличну виставку про спадок Русі до Дня Української Державності

УІНП відкрив вуличну виставку про спадок Русі до Дня Української Державності

14 липня, напередодні Дня Української Державності, Український інститут національної пам’яті відкрив вуличну виставку «Наш спадок», що присвячена символам, культурним артефактам і традиціям, які сучасна Україна успадкувала від Русі.

«Глибокі сенси, які закладені у цій ілюстрації та тексти промовляють до нас цим лозунгом, цією девізною стрічкою, яка в назві нашої виставки – “Наш спадок”. Німецькою мовою “спадок” звучить, як “Erbe”. Від цього слова походить слово “герб”. Наш спадок – в наших гербах, наших кольорах, наших інституціях, наших традиціях, в наших монументальних пам’ятках, в нашій культурі», – наголосив Голова УІНП Олександр Алфьоров. 

Він зазначив, що лише за час повномасштабного вторгнення російських окупантів наш спадок зазнав масштабних втрат і руйнувань. Але вони відбувалися й протягом усіх попередніх століть. 

«Мозаїка Дмитра Солунського, яка є у виставці. Була викрадена з Золотоверхого Михайлівського собору. Зараз вона експонується у Третьяковські галерії в Москві. Туди з екскурсіями водять учнів, студентів і їм розповідають, що ось вона культура Русі. Вони підростають, вступають в Юнармію, потім в “дорослу” армію і йдуть нас вбивати за ту “культуру Русі”, яку в нас вкрали і на якій їх навчали», – пояснив Алфьоров. 

Окрім того, Голова УІНП подякував усім партнерам за співпрацю у створенні виставки: Національний заповідник Софія Київська, Інститут рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та Національний музей історії України. 

«Націю знищити можна лише тоді коли знищено її коріння. Коріння нашої української нації – це спадок, який представлений на цій виставці. Ми плекаємо нашу історичну пам’ять та оберігаємо ті матеріальні цінності, які цю пам’ять втілюють. Не дарма тут представлена найбільш відома мозаїка в Україні – Софіївська Оранта. Адже ми всі добре знаємо: доки стоїть Оранта – доти стоятиме і Київ», – наголосив заступник генерального директора Національного заповідника Софія Київська В’ячеслав Корнієнко. 

На завершення відкриття очільниця Управління наукового та інституційного забезпечення політики національної пам'яті Вікторія Яременко подякувала усім причетним до створення виставки та зауважила, що на сьогодні спадщина Русі збережена в почесних найменування підрозділів Збройних сил України, зокрема 24-та окрема механізована бригада носить найменування на честь короля Данила, 66-та окрема механізована бригада на честь князя Мстислава Хороброго, Сили спецоперації мають тяглість від постаті князя Святослава Хороброго тощо. 

«Нашу державність та нашу незалежність, ми виборювали довгий час. Ми формувались в насправді дуже різних історичних епохах. Фактор Русі – став одним з тих важливих впливів, які сформували нас тими, ким ми сьогодні є. Вони в нашому стягові, в нашому гербові, і ми стоїм на київських пагорбах. Це єднає нас з Руссю не лише географічно, а й духовно, символічно і культурно», – сказала Яременко. 

Виставка експонуватиметься протягом трьох місяців. Запрошуємо всіх охочих подивитись на експозиції у Києві, на вулиці Хрещатик 22, у просторі біля Головпошти.