УІНП взяв участь у другому раунді круглого столу з історії українсько-польських взаємин

УІНП взяв участь у другому раунді круглого столу з історії українсько-польських взаємин

9 липня у Івано-Франківську відбувся другий раунд загальнонаціонального круглого столу з провідними українськими істориками, які спеціалізуються на вивченні історії українсько-польських відносин. Захід проходив під співголовуванням заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігоря Цепенди. Також у засіданні круглого столу взяли участь представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та Українського інституту національної пам’яті.

Цей захід став черговим кроком, спрямованим на поглиблення відповідального історичного діалогу з Польщею, та частиною зусиль щодо ширших дискусій з польськими партнерами. У цьому контексті сторони відзначили важливість відновлення діяльності українсько-польського Форуму істориків та Форуму партнерства як ефективних платформ.

Заступник міністра закордонних справ України Олександр Міщенко у своєму виступі наголосив, що відносини України й Польщі залишаються важливими для обох наших країн з огляду на спільні інтереси, а також виклики та загрози на тлі російської збройної агресії. Також посадовець зауважив, що заради збереження єдності в захисті свободи від спільного ворога, Росії, варто розв’язувати всі проблеми двосторонніх відносин в конструктивному дусі. 

«Наш спільний з польськими друзями обов’язок – не дозволити державі агресору – Росії скористатися нашими певними історичними розбіжностями і вбити клин між нашими дружніми народами і країнами-союзниками» – резюмував Міщенко.

Учасники круглого столу підтримали необхідність пошуку шляхів до взаємного розуміння та шанобливого ставлення до історичної пам’яті українського та польського народів на основі історичних фактів. З огляду на наявність в українській історичній науці ґрунтовних досліджень та напрацювань з історії взаємин українського та польського народів, учасники заходу домовились зосередитися на підготовці до друку фундаментального, підкріпленого архівними документами наукового видання, присвяченого цим питанням. Зокрема, на думку учасників дискусії, варто ґрунтовно вивчати спільно з польськими дослідниками злочини НКВС та інших репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 рр., здійснені проти польського народу.

У своєму виступі співробітник УІНП Євген Костюк наголосив: «Історія українсько-польських взаємин має знакові приклади співпраці між обома народами, з-поміж яких варто виокремити такі події: по-перше, Січневе повстання – антиімперське повстання, що розпочалось у січні 1863-го та стало масштабним збройним виступом народів колишньої Речі Посполитої проти російського самодержавства. По-друге, героїчна оборона Замостя – яскравий приклад спільної відсічі українських та польських військ навалі більшовицьких загарбників у серпні 1920 року. По-третє, співпраця між дисидентськими колами Польщі та України в 1988-1991 рр., зокрема між польським рухом “Солідарність” та Народним Рухом України».

Співробітник УІНП зазначив, що вивчення та популяризація цих та інших сторінок в історії взаємин українського та польського народів, пов’язаних зі спільною боротьбою проти російського імперського та комуністичного тоталітарного режимів, сприятиме подальшому історичному діалогу, налагодженню українсько-польського співробітництва у сфері національної пам’яті.

Підсумовуючи обговорення ключових питань висвітлення історії українсько-польських взаємин, учасники заходу звернулись до польських партнерів: політиків, науковців, дипломатів, представників громадянського суспільства із закликом, не дати нашому спільному ворогові, Росії, використати політизацію історичних питань для послаблення допомоги Україні, яка бореться з російською агресією в ім'я свободи і незалежності обох наших країн.

Нагадаємо, що це захід став продовженням проведеного 20 червня в МЗС України першого раунду круглого столу на чолі з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою та має на меті започаткування регулярного діалогу з академічними колами, що спеціалізуються на питаннях українсько-польських відносин.

Третій раунд планують провести у серпні. Захід відбуватиметься у Луцьку. 

Фото: Міністерство закордонних справ