Геноцид зазвичай називають «злочином злочинів» або «проявом людської нелюдяности». Термін «геноцид» запровадив науковець і правник Рафаїл Лемкін. Він же домігся ухвалення в 1948 році Міжнародної конвенції «Про запобігання та покарання злочину геноциду», чітко визначив його саме як колоніальний злочин нищення культурного розмаїття людства. За Лемкіним, геноцид чинився з наміром викорінити як таку групу людей, чий спосіб життя, вірування і всілякі інші відмінні аспекти культури були приречені на знищення. Лемкін вважав, що Радянський Союз чинив геноцид українців, а з тим ще низки інших корінних «радянських» народів, зокрема кримців, застосовуючи насильницькі та ненасильницькі засоби.
Про ці питання йшлося під час круглих столів із геноцидних студій з доктором Генадем Побережним. Обговорювалися такі складові совєцького геноциду в Україні, як Голодомор, депортації, репресії, лінгвоцид та інші; історичну амнезію та суспільну апатію як наслідки послідовного нищення культурної еліти; десовєтизацію та деколонізацію публічного простору як засіб подолання малоросійства і тоталітарної травми та альтернативи політики національної пам’яті.
Партнером круглих столів був Офіс Програми академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні. Генадь Побережний є стипендіатом Програми академічних обмінів імені Фулбрайта, професором політології Українського вільного університету (Мюнхен, Німеччина), дослідником Гарвардського інституту українознавства (США).
24 березня. Рафаїл Лемкін та колоніяльний вимір совєцького геноциду в Україні
9 квітня. Деколонізація: як дати раду з колоніяльною спадщиною. Українсько-індійські паралелі
14 травня. Совєцький геноцид в Україні: Голодомор, депортації, репресії
28 травня. Совєцький геноцид в Україні: окупація, колонізація, колаборація
22 червня. Винайдення геноциду. Рафаїл Лемкін та його спадщина
10 липня. Совєцький геноцид в Україні: історичні паралелі у стосунках із сусідами
17 липня. Боротьба проти совєцького ладу за незалежність, право та історичну пам’ять: українсько-польські паралелі
22 липня. Гуманітарна троща совєцького тоталітаризму в Україні
Злочини проти людяності та геноцид у теорії та українському контексті: Герш Лаутерпахт vs. Рафаїл Лемкін. Спільно з Центром досліджень визвольного руху
Рафаїл Лемкін і совєтська політика геноциду в Україні. Спільно з Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума», місто Дніпро