Пояснюємо деколонізацію: УІНП підготував інфографіку про те, як буде реалізовуватися закон

Пояснюємо деколонізацію: УІНП підготував інфографіку про те, як буде реалізовуватися закон

З 27 липня 2023 року набуває чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Він задає правову рамку для процесу, який активно триває в Україні вже понад рік та отримав назву деколонізація.

Наразі символи – назви та памʼятні знаки, які вважаються маркерами російської імперської політики, усуваються з публічного простору рішеннями органів місцевого самоврядування.

З 27 липня, тобто менш ніж за 2 місяці, набудуть чинності визначені законом критерії, механізми і терміни деколонізації.

Український інститут національної памʼяті створив інфографіку, в якій пояснює основні положення закону про деколонізацію та звертає увагу на найбільш чутливі моменти.

«Ухвалений Верховною Радою і підписаний Президентом України закон дав оцінку російській імперській політиці як злочинній. Він же визначає завдання для всіх нас – позбутися нав’язаних імперією колонізаційних маркерів, що були покликані прив’язувати Україну до Росії чи демонструвати вищість російської культури. Тому очищення нашого публічного простору від цієї імперської символіки є складовою ментального спротиву агресору. І закон, що незабаром вступить у дію, визначає правові рамки цього. У той же час його реалізація потребуватиме об’єднання зусиль і тісної співпраці органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, експертів і громадськості, адже закон визначає процедури і чіткі терміни, впродовж яких Україна повинна позбутись російської імперської символіки – і зробити це виважено», – говорить заступник голови Українського інституту національної памʼяті Володимир Тиліщак

Інфографіку у форматі pdf, текстову версію у форматі doc та слайди можна переглянути і завантажити за посиланням.

Нагадаємо, 21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 7253, який після другого читання отримав назву «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». 21 квітня Президент України Володимир Зеленський підписав цей закон.

Довідково

З моменту повномасштабного вторгнення РФ, упродовж 2022 року в Україні було перейменовано щонайменше 7,5 тисяч топонімів, назви яких були повʼязані з Росією, СРСР чи Російською імперією. А також демонтовано десятки памʼятників. Детальніше про підсумки деколонізації в 2022 році читайте за посиланням.