Вечір памʼяті Левка Лукʼяненка

Вечір памʼяті Левка Лукʼяненка

До Дня Незалежності Український інститут національної памʼяті спільно з партнерами проведе вечір памʼяті Героя України Левка Лук’яненка – співавтора тексту Акта проголошення незалежності України у 1991 році.

24 серпня цього року йому виповнилося б 95.

Левка Лукʼяненка називають «батьком української незалежності», бо він усе життя присвятив боротьбі за Україну. На вечорі памʼяті у колі тих, хто знав Левка Григоровича, поділимося спогадами про нього та про його роль у здобутті  незалежності.

Вечір памʼяті відбудеться 25 серпня 2023 року, початок о 17:00. Формат буде змішаним – офлайн із трансляцією онлайн.

Місце проведення – Інформаційно-виставковий центр Музею Майдану (Київ, Майдан Незалежності, 18/2, Будинок профспілок, другий поверх).

Найближче укриття – станція метро «Майдан Незалежності». У разі повітряної тривоги захід буде призупинено з переміщенням учасників в укриття.

Трансляція заходу відбудеться на сторінках Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану й Українського інституту національної памʼяті у фейсбуці та каналі Інституту на ютубі.

Щоб відвідати подію офлайн, необхідно зареєструватися за посиланням.

Запрошені гості:

  • Йосип Зісельс – дисидент, політв’язень, член Української Гельсінської групи, виконавчий співпрезидент Вааду України, виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України, учасник ініціативної групи «Перше грудня»,

  • Надія Лук’яненко – дружина Левка Лук’яненка,

  • Олена Лодзинська – завідувачка Музею шістдесятництва,

  • Володимир Тиліщак – заступник голови Українського інституту національної пам’яті,

  • Віра Курико – журналістка, авторка книги «Вулиця причетних. Чернігівська справа Лук’яненка»,

  • Олександр Ткачук – заступник голови ГО «Ветеранське об’єднання Українська Гельсінська спілка»,

  • Сергій Неділько – військовослужбовець, член правління Молодіжного клубу «Джура»,

  • Святослав Силенко – кобзар-бандурист, засновник рок-гурту SVIATOSLAV.

Співорганізатори: Український інститут національної пам’яті, Національний музей Революції Гідності, Музей шістдесятництва, ГО «Ветеранське об’єднання Українська Гельсінська спілка».

Довідково:

Левко Лук’яненко – дисидент, один зі співзасновників Української Гельсінської групи, народний депутат Верховної Ради чотирьох скликань, автор Акта проголошення незалежності України 1991 року, Герой України.

Він народився 24 серпня 1928-го в селі Хрипівці Чернігівської області. Пережив Голодомор.

15-річним наприкінці 1944 року його мобілізували до Червоної армії, служив у Грузії та на Закавказзі до 1953-го. Після служби Левко Лукʼяненко вступив у комсомол, Компартію, закінчив юридичний факультет Московського університету. Попри це, на Львівщині, куди його направили на «партійну роботу», створив опозиційну до радянської влади Українську робітничо-селянську спілку, яка виступала за конституційне відокремлення України від СРСР.

У січні 1961 року Левка Лук’яненка засудили до розстрілу «за антирадянську агітацію та пропаганду». 72 доби він провів у камері смертників. Вирок замінили на 15 років ув’язнення у таборі суворого режиму у Мордовії. У 1976-му він долучився до заснування Української Гельсінської групи. Як наслідок – новий арешт і нове заслання.

Левко Лукʼяненко був одним із лідерів українського руху за незалежність. У березні 1990-го його обрали народним депутатом Верховної Ради тоді ще радянської України. А 24 серпня 1991 року з його участю був написаний та ухвалений Акт проголошення незалежності України.

Левко Лукʼяненко пішов із життя пʼять років тому, 7 липня 2018-го, похований на Байковому кладовищі у Києві.