1924 - статистика по неграмотності в УСРР

1924, 28 жовтня – у доповідній по Наркомосу УСРР зазначалося,  що в республіці налічувалося 2 мільйони 227 тисяч неписьменних.

Агітаційний плакат: "Ти допомагаєш ліквідувати неписьменність?", 1925. Джерело: history-poltava.org.ua

Найкраще боротьба з ліквідацією неписьменності провадилася на Одещині, найгірше – на Катеринославщині та Полтавщині. По всій Україні налічувалося 7 тис. 841 школа для неписьменних і 417 шкіл для малописьменних. Забезпеченість учнів підручниками становила у містах 80%, а на селі – 40-45%. 
1921-го почалась кампанія з ліквідації неписьменності серед населення. Контролював процес Наркомат освіти, а реалізацію здійснювала  Всеукраїнська надзвичайна комісія по боротьбі з неписьменністю. 1923-го ще й новостворене товариство «Геть неписьменність!» Вчителями у порядку трудової повинності мали стати усі хто володів грамотою. Активістів лікнепу називали по-військовому – культармійцями.

Агітаційний плакат:"Неписьменна дитина - ганьба матері", 1930. Джерело: history-poltava.org.ua


Організовувались гуртки при школах та підприємствах. Заняття відбувалаись чотири рази на тиждень протягом 3-5 місяців і сюди залучались діти від 8 і дорослі до 50-ти років. З жінками, які мали малих дітей і не могли відвідувати пункти лікнепу, учителі заняття проводили вдома. Ті, хто опанував науку отримували пільги. Робітники звільнялися на дві години від праці зі збереженням заробітку. Селяни – 20 % знижку при обов’язковому страхуванні майна, поза чергою молоти зерно у  млинах. 

                                                                                                                                                        Значок "Геть неписьменність" . 1920-ті роки. Фото: pidpilna-litera.livejournal.com
 
Агітпром випускав купу наочності. Поширювались тематичні плакати та листівки із закликами: «Письменний, пам’ятай завжди: темному потрібна твоя допомога», «До знань, діти праці, скиньте неуцтва ніч!». Для навчання неписьменних видавалась спеціальна література, розрахована на певні категорії населення – робітників, селян, батраків: буквар «Геть неписемність!», «Буквар селянина», книга-читанка «Ми новий світ збудуємо». 

 Гурток ліквідації неписьменності, 1920-ті роки. Фото: history-poltava.org.ua